A A A

Addington School

Addington School Governing Body 

 

 

Please click here to view a video on the role of school governors and trustees

Please click here to view governor attendance records.

Governors Area: Click here

Meet our Governors

Mark Trepte (Chair of Governors) - Mark was co-opted to the governing body following three terms as a Parent Governor, and a short period as an associate. He was first elected by the parents in February 2006. His current term will run ‪until 15th March 2026. He has been Chair of Governors since January 2019.

Mark sits on the Finance and Staffing Committee and the Behaviour, Welfare, Health & Safety and Premises committee where he has voting rights.

"I first became a Governor because I believed in the ethos of the school and felt that one way to ensure it did not change was to get involved". My son has now left Addington, however I still feel a strong connection with the school and can use my experience as a parent and a company director to support the school, bringing both a personal view and interest for our students in opportunities after Addington.

Mark has no interests to declare.

 

 

   

 

Sara Attra (Headteacher) - Sara has been head teacher of Addington since January 2017. 

Sara sits on the Finance and Staffing committee, the Behaviour, Welfare, Health & Safety and Premises committee and the Teaching, Learning and Assessment committee where she has voting rights.

 

Sara has no interests to declare.

 
 
 

 

Dee Anderson - Dee was appointed as a co-opted governor when the governing body reconstituted in December 2014. Originally a community governor since May 2013, Dee's term of office will run until 2nd October 2022.

Dee sits on the Teaching, Learning and Assessment  and Finance and Staffing committees where she has voting rights. She is also the link governor for Well-being, as well as FE and Employability.

She works for Marks and Spencer as a recruitment and school work experience co-ordinator and works closely with Addington via CBEBP to help the students complete placements with M&S.

Dee has no interests to declare.

Dee is also a co-opted governor at Springfield Primary School in Tilehurst.

  

 

Keith Baker MBE (LA Appointed) - Keith is a governor appointed by Wokingham Borough Council and has been in place since 2006. His term will run until 18th September 2022.

Keith sits on the Finance and Staffing committee where he has voting rights. He is the link governor for Maths.

A retired IT professional, Keith became interested in Addington School following a good friend's granddaughter starting at the school. Keith is a Borough and Town Councillor for North Wokingham. He is currently Leader of Woodley Town Council and on the Executive of Wokingham Borough Council with specific responsibility for Highways, Strategic Planning and Travellers. Outside of his extensive political activities he has been involved with a youth theatre group called Starmaker for over 18 years. For relaxation, when he has the time, he loves watching London Irish Rugby Club and visiting as many Greek islands as possible (currently nearly 30). 

Keith has declared that he is an elected member and leader of the council for Woodley Town Council.

 

 

 

 

 

 

Jenny Tuck  – Jenny was appointed as a co-opted governor in December 2017 having previously been an associate governor at Addington for a year. Jenny’s current term of office will run until 15th September 2024.

Jenny sits on the Teaching, Learning and Assessment committee and the Behaviour, Welfare, Health & Safety and Premises committee where she has voting rights. Jenny is the link governor for Access & Inclusion as well as Safeguarding, LAC and Pupil Premium.

Jenny has a keen interest in special educational needs and worked in this field for most of her professional career. For the last twelve years she worked as an adviser in two Local Authorities, Surrey and Reading, working with mainstream and special schools providing support and challenge in order to ensure that the best possible provision for all children, but particularly those with SEND was made. Jenny is passionate about improving life chances for children and young people and although now retired, continues to work towards this goal.

Jenny is a grandmother to two small children and in any spare time that she has she loves to go to the gym, travel and garden.

Jenny has no interests to declare. Jenny is currently a governor at Kings International College, Camberley, and also at Badshot Lea Village Infant School in Surrey.

 

 

 

 

 

Yota Dimitriadi - Yota was appointed as a co-opted governor in March 2019. Her term will run until 5th March 2023.

Yota sits on the Behaviour, Welfare, Health & Safety and Premises and the Teaching, Learning and Assessment committees where she has voting rights.  She is the link governor for Equality, Health & Safety and ICT.

Yota is currently an Associate Professor at the Institute of Education, University of Reading. 

She started her career as a school teacher, then moved to teacher training and her specialism is Computing Education. She was awarded a National Teaching Fellow of Advance HE, a prestigious Teaching & Learning award in 2019. Yota's research and practice have always been around equality, inclusion and diversity. She worked for the British Dyslexia Association and co-led the development of the online learning platform for WAGGGS (World Association for Girl Guides and Girl Scouts) among other projects. She is involved in national and international committees to support policy and practice around disability and accessibly at schools and in the workplace. She is an Amnesty International Speaker and a qualified CEOP E-Safety trainer.

Yota has no interests to declare.

Yota is also a governor at Alfred Sutton Primary School.

 

 

 

 

 

 

 

Co-Opted Governor - VACANCY - please contact Emily Marchant, Clerk to Governors, via the school office for more information or if you are interested in this role.

 

 

 

 

Sean Trim-Coleman (Staff Representative) - Sean was elected as the staff representative governor in March 2022. His term will run until 20th March 2026.

Sean sits on the Finance and Staffing Committee where he has voting rights. 

Sean has no interests to declare.

 

 

 

 

  

 (Parent Governor) - VACANCY

 

   

  

 

Sukhwinder Sondhi (Parent Governor - Vice Chair of Governors) – Sukhwinder was elected as a parent governor in May 2021 and his term will run until 16th May 2025. Sukhwinder has previously served one term as a parent governor at Addington School.

Sukhwinder sits on the Finance and Staffing committee where he has voting rights.

Sukhwinder has a background in law and is a qualified accountant, he is member of the legal and commercial team at Fujitsu Services Limited. 

He has two children; one attends Addington and the other another local school. Sukhwinder enjoys cycling, reading, and cooking. 

“When my son joined the school, we all received great support and have always been impressed with the passion and drive of the Addington team, ensuring that the children are provided with a nurturing environment. It was for this reason I initially became a Governor so that I could use my insight as a parent and 20+ years’ experience in a professional environment to contribute to the on-going success of the school and our children.” 

Sukhwinder has no interests to declare.

 

 

 

  

 

   

 

Alexander Wills (Parent Governor) - Alex was elected as a parent governor in January 2019 and his term will run until 22nd January 2023.

Alex sits on the Teaching, Learning and Assessment committee and the Finance and Staffing committee where he has voting rights.  Alex is the link governor for Creative Arts and ICT.

Alex is a freelance dance teacher; teaching all ages from primary school to retirement age. He is currently studying for his second degree, in Environmental Science, and, when completed, he will teach Geography at Secondary School level.

Prior to embarking in full time studies again, Alex worked as a senior manager for companies such as Apple, O2 and Best Buy, leading teams of up to 400 persons in size.

Alex’s interests lie in the environment, technology - and how it can be used to enhance life and learning - and dance. 

Alex has no interests to declare. 

 

 

 

 

 

 

Jane Sherwill (Parent Governor) - Jane was elected as parent governor in January 2017; she was re-elected in January 2021 her term will run until 28th January 2025.

Jane sits on the Teaching, Learning and Assessment committee and the Behaviour, Welfare, Health & Safety and Premises committee where she has voting rights. Jane is the lead governor for Literacy, PSHE and Behaviour.

Jane has been a teacher of classical ballet locally and abroad for 28 years, teaching all ages of children, adults and teachers. She now enjoys the challenge and diversity of cover teaching for a number of different local schools.

She has a child at Addington and three other children who attend local schools. Jane’s hobbies are fitness and running inspired by her daughter.

She loves supporting the great team here at Addington.

Jane has no interests to declare.  

 

 

 

 

 

Emily Marchant (Clerk) - Emily has been clerk to the governors at Addington since October 2016 and also works in the school as a member of the admin team.

 

 

Associate Governors to the governing body

There are also a number of associate governors who regularly attend meetings and play a crucial role in ensuring Governors can oversee school matters in an efficient manner. These associate governors are:

Sue Tod - School Business Manager

Lynda Wood - Deputy Head

David Maycock - Deputy Head

Eirfron Watkinson - Assistant Head

Emer Moore - Assistant Head

Kimberley Legg - Head of Assessment and Outcomes

Mark Stevens - Premises Manager

Douglas Crawshaw - former parent governor

 

 

Former Members of the Governing Body

Simone Pengraeve - Staff Governor - Elected 10th October 2017, term ended 9th October 2021. Simone was a member of the Teaching, Learning and Assessment committee where she had voting rights. Simone is married to Mel who also works at Addington. 

 

Sev Konieczny - Staff Governor - Elected 18th October 2022, term ended 11th March 2022. Sev was a member of the Finance and Staffing committee where she had voting rights. She did not have any interests to declare. 

 

Marianne Gessey - Parent Governor - Elected 28th November 2019, term ended 17th June 2022. Marianne was a member of the Behaviour, Welfare, Health & Safety and Premises committee where she had voting rights. Marianne did not have any interests to declare.